Επιλογή Σελίδας

Το Εργαστήριο Παιδαγωγικής του Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ και το Εργαστήριο Παιδαγωγικής-Χριστιανικής Παιδαγωγικής του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Χριστιανικού Πολιτισμού ΑΠΘ συνδιοργανώνουν Στρογγυλή Τράπεζα με θέμα:

«Μάθημα των Θρησκευτικών: ιδιωτική υπόθεση ή ζήτημα παιδείας ΕΝΤΟΣ του Δημόσιου Χώρου;»

Προσκεκλημένος ομιλητής, ο διεθνούς φήμης θρησκειοπαιδαγωγός, Friedrich Schweitzer, Καθηγητής του Πανεπιστημίου της Τυβίγγης.

Συμμετέχουν οι:

Βασιλική Μητροπούλου – Καθηγήτρια, Διευθύντρια του Εργαστηρίου Παιδαγωγικής του Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ

Ευρώπη Παπαδοπούλου – Σύμβουλος Εκπαίδευσης Θεολόγων Δυτ. Θεσσαλονίκης

Ευάγγελος Πεπές – Επίκ. Καθηγητής, Διευθυντής του Εργαστηρίου Παιδαγωγικής-Χριστιανικής Παιδαγωγικής του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Χριστιανικού Πολιτισμού ΑΠΘ

Μαρία Ράντζου – Επίκ. Καθηγήτρια Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ

Μαρία Συργιάννη – Σύμβουλος Εκπαίδευσης Θεολόγων Αν. Θεσσαλονίκης

Αθανάσιος Στογιαννίδης – Αν Καθηγητής Τμήματος Θεολογίας ΑΠΘ, ο οποίος και συντονίζει τη συζήτηση.

Η επιστημονική εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 13/05/2024 στο Α’ Αμφιθέατρο της Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ και ώρα 6:00 μ.μ.

Θα χορηγηθούν βεβαιώσεις συμμετοχής σε κάθε ενδιαφερόμενο/ενδιαφερόμενη.